KNIHY O 90210

HVĚZDY Z BEVERLY HILLS 90210

JEJICH ÚSPĚCHY A LÁSKY
AUTOR: RANDI REISFELD
Neautorizovaná biografie
Hvězdy z Beverly Hills, jak je neznáte!
Všichni je znáte z televizních obrazovek, ale jestlipak víte, že:
- Jason Priestley kdysi nechal hraní, aby se stal "mladým rebelem"...
- Luke Perry má za spolubydlícího ochočené prase...
- Shannen Dohertyová natáčela už skoro v kolébce...
- Jennie Garthová ráda vaří pro své televizní kolegy...
- Ian Ziering byl "objeven" ve čtyřech letech...
- Gabrielle Carterisova podnikla turné po Evropě...
- Brian Austin Green je "hadí muž"...
- Tori Spellingová je i v životě "hvězdou z Beverly Hills"...
V této biografické knížce se dozvíte, jak se tato skupina mladých herců dala dohromady, a přečtete si i jejich názory na herectví, lásku, kariéru a ještě mnoho dalších věcí.
Úryvek z knihy:
Přestože vzorňácká postava Brandona Walshe pravděpodobně nebude nachytána při kouření na chlapeckém záchodě (ani kdekoliv jinde), je jen málo míst, kde Jason Priestley nekouří. Popisuji ho jako řetězového kuřáka a s vyjímkou prostoru před kamerou jen zřídkakdy nemá zapáleno. Ačkoliv si Jason určitě nemyslí, že tím prospívá svému tělu (jednou v interview řekl, ze dává přednost zdravým jídlům, "aby vyvážil to kouření"), divoce hájí své právo zabafat si - a nic ho tak nedopálí, jako když mu někdo říká, že by toho měl nechat. Jason se hádá: "Jsem kuřák. Ze všeho na světě nejvíc nesnáším, když ke mne někdo přijde a prohlásí: Neměl bys kouřit, jsi na kouření moc mladý. Na to říkám: „Především nevíš, kolik mi je. Za druhé ti do toho nic není“. Tento svatouškovský postoj mě od toho člověka úplně odradí. A říkám lidem: "Hele, tohle nebylo to pravé. Nechtěl by ses třeba znovu představit a počkat, až mě budeš znát, a teprve za nějaký čas mi mužeš říct - Hele, vážně bys měl přestat kouřit?"


Pohled do zákulisí oblíbeného TV seriálu

BEVERLY HILLS - BEZ MASKY

autoři: Bart a Nancy Millsovi

Brandon, Brenda a Dylan...
Zasvěcený, nic neskrývající pohled do zákulisí seriálu Beverly Hills 90210 přibližuje čtenářům, co se opravdu děje kolem natáčení v ateliérech společnosti Fox Television i mimo ně.
BRANDON WALSH
- čím to, že na něj holky tak letí?
DYLAN McKAY
- opravdový zlý muž, nový rebel 90. let?
BRENDA WALSHOVA
- jak dokáže zůstat tak klidná v tom vřícím vztahu s Dylanem?
S šestnácti stránkovou přílohou nenaaranžovaných fotografií. Tato kniha vám odhalí rychle pulsující život v zemi zvané Beverly Hills!

Úryvek z knihy:
Při vzpomínce na první zkoušku Luke vzpomíná: "Hned ten první den, v okamžiku, kdy jsem vzal do ruky scénář, jsem věděl, ze ta role je napsána pro mě. Pane Bože, tohle musím dostat! Musím, musím!
Scéna, kterou jsem měl číst, byl monolog z prvního dílu seriálu, kdy Dylan volá své matce do Paříže. Na začátku telefonátu mluví francouzsky. Kdysi jsem se trochu francouzsky učil, takže když jsem přišel na řadu, spustil jsem přesně podle scénáře. Když jsem skončil a rozhlédl se po místnosti, všichni seděli s otevřenou pusou. "Stojí tady, že se to má říkat francouzsky," povídám. "To máte pravdu, ale vy jste první, kdo to francouzsky opravdu řekl!"


BEVERLY HILLS 90210


AUTOR: MEL GILDEN
Podle stejnojmenného televizního seriálu
Brandon a Brenda Walshovi se s rodiči přistěhují z Minneapolis v chladné a provinciální Minnesotě přímo do horoucího a snobského kotle - Losangeleské čtvrti boháčů Beverly Hills.
West Beverly Hills High - jejich střední škola, není jako ostatní. "Lidi jsou tady bohatši, rodiče některých dětí jsou velmi slavný. Společensky je to tu teda sila. Takže když tě uvidí s těmi nesprávnými lidmi, tak jsi odepsaná. Stačí jedinej chybnej krok a...," říká Kelly, Brendina nová kamarádka.

V této knize si připomenete prvních pět dílu seriálu. Mezi knížkou a seriálem jsou jen velmi malé rozdíly.

Při překladu z angličtiny nebylo zapomenuto ani na "Peach Pit", a tak se o něm v knize dočtete jako o "Broskvovém dolíku" nebo "Dolíku broskví". (Nat tam dělá nejlepší broskvový páj ve městě.)

Úryvek z knihy:
Brenda se vřítila do dveří, ještě než se zavřely, aby si ušetřila další přendávání knih. Právě když stanula vedle kožené královny, napospas očím celé třídy a proplešatělého chlapíka v plášti, zazvonil zvonek. Tohle musí být učitel chemie pan Ridley, pokud si dobře pamatuje. Díval se na ni s lehkým úsměškem a studoval ji přes skla svých brýlí.
Královna a Brenda ho očividně zaskočily uprostřed myšlenky. Ignoroval je a pokračoval: "Místo si vyberte pečlivě. Osoba vedle vás bude váš partner v laboratoři po celý semestr."
Na každém stole byl stříbrný kohoutek. Možná na plyn. Rozhodně to nebyl vodovodní kohoutek. Důležitější však bylo, že ke každému stolu se vešli dva studenti a teď byly skoro všechny obsazené.
Brenda najednou nevěděla co dělat. Kožená královna takové starosti neměla. Vsunula se na prázdné místo vedle hezké dlouhovlasé blondýny a tyčila se nad ní jako King Kong nad Fay Wray. Blondýnka se na ni usmála, jako by jí šlápla na kuří oko a řekla: "Promiň, tady je obsazeno."
"A kdo tu sedí?" zahučela královna.
"Tahle holka," ukázala na Brendu k jejímu překvapení blondýna.
Královna se celým svým mohutným tělem otočila k Brendě a zabodla do ní podezíravý pohled.
Blondýna zamávala na Brendu, jako by byly někde uprostřed davu a zavolala: "Ahoj! Tady!"
Brenda se ohlédla, jestli to snad neplatí někomu jinému, ale nikdo za ní nebyl. Blondýnka byla ohromně okouzlující. Měla na sobě modely těch nejznámějších značek. Je vůbec možné, že tahle princezna z Beverly Hills mluvila s ní?
Blondýnka se tvářila asi tak přirozeně jako reklama na zubní pastu.
"Držím ti místo," křičela.
Zatímco se Brenda přemísťovala k blondýnce, sunula se kožená královna dál a hledala vhodnou oběť. Brenda opatrně položila svůj stoh knih na desku stolu a vděčně si sedla.
Naklonila se k sousedce spiklenecky jako trestanec na vězeňském dvoře a zašeptala: "Diky, ale asi si mě s někým pleteš."
"To je oukej. Přátelská výpomoc" usmála se blondýnka.
Brenda zdvihla obočí. Slyšela o lidech z Kalifornie povídat leccos divného. Znamená to snad, ze tahle holka je...?
"Jmenuju se Kelly," řekla nová známá.
Brenda pustila to podezření z hlavy a rozhodla se, že je Kelly fajn a že jí bere. Jen tak, podle vzhledu. Stejně jako chtěla před chvílí odepsat koženou královnu.
"A já Brenda," usmála se.
"Ahoj," vrátila ji Kelly její úsměv. Pak zvážněla a zeptala se: "Jak ti to myslí?"
Co má zas znamenat tohle? Je ta holka úchylná, nebo jen divná? To se tady všichni ptají úplně cizích lidí na takovéhle věci? Tak trochu opatrně pronesla: "No, jak se to vezme, docela mi to šlo." Třeba tu chytré nemají moc v lásce. Alespoň v Minnesotě to tak někdy bývalo.
Kelly ukázala hlavou na Ridleyho: "Ten mi dá zabrat, každá pomoc bude dobrá." Zadumaně se usmála.
Brenda se usmála taky. Už věděla, která bije. Vypadalo to, že na West Beverly získala první kamarádku.

Text pro Vás připravila Jájulka

UČITEL CHEMIE
NA WEST BEVERLY SE LIDI POSUZUJÍ PODLE VZHLEDU
"PROMIŇ, OBSAZENO!"
"A KÝM?"
"NEPLETEŠ SI MĚ S NĚKÝM?"
"...A JAK TI TO MYSLÍ?"

BEVERLY HILLS 90210 - ŽÁDNÁ TAJEMSTVÍ


AUTOR: MEL GILDEN
Podle stejnojmenného televizního seriálu
Minnesotští rodáci Brenda a Brandon Walshovi si myslí, že už vědí, jak to na jejich nové škole chodí a že už je nic nepřekvapí. Ale každý den zjišťují, že to není tak docela pravda... Dokáže se Brandon vyrovnat s nepříliš povzbudivou zkušeností z hollywoodského nočního života?
Podaří se Brendě překonat odmítavý postoj rodičů k jejímu příteli - největšímu borci ze školy - anebo propase svou, jak se zdá, životní šanci?
Sblíží se samotář Dylan s Brendou natolik, aby poznala, jaké starosti se skrývají pod jeho ledabylou maskou?

Knížka byla napsaná podle tří dílů 1. série seriálu "Beverly Hills 90210": "Romantika" (10. díl), "Pravidla hry" (11. díl) a "Noční potlach" (13.díl).

Úryvek z knihy:

Vítr profukoval Brendě vlasy, když Dylanův porsche vyjížděl nahoru do Hollywood Hills. Bylo to romantické a jako ve snu a Brenda se oddala svým pocitům.
Dylan zahnul na Mulholland a jeli po hřebeni pohoří, takže mohli zahlédnout světla v údolí na jedné straně a světla Los Angeles na druhé.
Dylan zajel ke kraji na odpočívadlo a vypnul motor. Brenda ucítila v chladném vzduchu kořennou vůni jihokalifornských keřů. Malá světýlka pod nimi nalinkovala půdorys Beverly Hills a West Hollywoodu. Ani se jeden druhého nedotkli, jen pozorovali světla. Čekání a napětí byly kouzelné. Brenda věděla, že sem nepřijeli studovat geografii.
"Ráda bych věděla, kolikrát už jsi tady parkoval," zeptala se rozverně. Lehce se k němu naklonila a maličko pootevřela rty, jak jí poradila Kelly.
"Jezdím sem často. Mám rád tenhle výhled." Dylan se k ní taky naklonil. Téměř se dotýkali.
"Jezdíš sem sám?" zašeptala.
"Někdy."
Líbali se a bylo to ještě hezčí než dřív. Měla svolení rodičů. Kruci! Měla přece své vlastní svolení, a to bylo mnohem důležitější. Teď už Dylan nebyl nejtajemnější kluk ze školy. Byl to její kluk!
Tiskli se jeden k druhému. Brenda litovala, že je Dylanovo superauto tak malé. Na to, nač myslila, by se spíš hodila gangsterská limuzína. Ne, ne. Málem přestala kontrolovat své city. Jemně odstrčila Dylana zpátky na jeho sedadlo a řekla: "Dylane, musím se tě na něco zeptat."
"Klidně se ptej." Znovu se k ní přisunul a začal se dotýkat rty jejího ucha. Za normálních okolností by začala šílet, ale teď musela zařídit něco důležitého, a tak se držela zpátky.
"Nerozzuříš se, viď?"
Pokračoval dolů po krku. "Já nikdy nezuřím." Na řadu přišlo druhé ucho.
"Ty, Dylane, miloval ses už někdy? Myslím tím, jestli ses někdy miloval bez ochrany?"
"V poslední době ne," dýchal jí do ucha.
Takhle to nešlo. Nemohla se soustředit. Uchopila jeho obličej do dlaní. Zdvihl obočí a usmál se na ní tím svým báječným zvláštním úsměvem. Čekal. Zeptala se znovu: "Miloval ses někdy bez ochrany?"
Dylan se opřel o dveře. "Hm... jo."
"Ach." Tohle bylo hrozné, ale ona to zvládne. Nakonec jim přece jde o víc než jen o sex. Stejně se jí však líbilo představovat si, že všechno ještě není ztraceno.
"Trápí tě to?"
Brenda si propletla prsty navzájem do sebe. Tímhle může všechno vybouchnout, anebo začít. "Já... předpokládám, že se mnou chceš..."
Dylan ji pozoroval. Zdálo se, že se nezlobí, Brenda mohla těžko říct, jak se na to dívá.
"Moc přemýšlím, co? Všechno tím kazím."
"Mám rád lidi, kteří myslí. Takže co máš na srdci? Chceš, abych si nechal udělat test?"
Brenda začala posmrkovat. Vyhrkly jí slzy. Proč jen je život v 90. letech tak těžký? Dylan našel v přihrádce ubrousek a podal jí ho. Brenda si utírala slzy a přitom pokračovala: "Nejsem zvyklá na takovéhle city, a chtěla bych si být jistá. A mám strach. Ne jenom z té nemoci, ale z toho, ze řekneš ne." Zhluboka se chraptivě nadechla.
"Neříkám ne."
"Ne?" Překvapilo ji vlastní překvapení. Jestliže je Dylan takový, za jakého ho považovala, pak by samozřejmě neřekl ne. Ulevilo se jí, byla šťastná. Možná že to všechno nakonec dobře dopadne.
"Ne. Říkám ano."
Znovu se k sobě přitiskli a stvrdili Dylanův souhlas polibkem. Dlouhým polibkem se vším všudy. Trval několik hodin, když nepočítali občasné nadechnutí, při kterém obdivovali výhled. Brenda věděla, ze tohle je láska.

Text pro Vás připravila Jájulka

KOLIKÁTÁ JE ASI BRENDA V POŘADÍ?
"ČÍM TO JE, ŽE KDYŽ JSEM S TEBOU, TAK JE MI DOBŘE"
"MILOVAL SI SE NĚKDY BEZ OCHRANY?"
"SNAD NĚKOLIKRÁT"
"TAKŽE VŽDYCKY"
"JO"